d1YANLIŞ  1: Sanılmaktadır ki   sadece yoğun ve derin duygusal problemi olan kişiler içindir   oysa sıradanmış gibi gözüken problemler bile  her kez için  hayatın bazı dönemlerinde içinden çıkılmaz olabilir,

YANLIŞ  2:  Psikolojik danışma  kişiliği zayıf kişiler içindir ,güçlü kişiliği olanlar ihtiyaç duymazlar.  Psikoterapiler başvuran kişiler zayıf değil, gerçekte yaşamlarından ve kendilerinden sorumlu olduğunun farkında ve mevcut  problemleri, yaşadıkları zorlukları çözmek için ilk adımı atmış   güçlü kişilerdir. Bir çok insan bunu “cesur davranmak” diye nitelendirmektedir

YANLIŞ   3:    Konuşarak bir şey düzelmez ,zaten hep konuşuyorum. Psikoterapiler ve meslek profesyonelleriyle yapacağınız konuşmalar arkadaşlarınızla  yaptıklarınızda farklı dır. Kendinizle ilgili farkındalıklarınız ,olaylara ,kendinize ve ötekilerle ilgili algılarınız değişir .

d2YANLIŞ 4: Psikolojik danışman sizin adınıza problemlerinizi  çözümler. Size yaşamınızda ne yapmanız düzenlemek ve problemlerinizi çözmek için ne yapmanız gerektiğini anlatır, öğütler verir.

Psikoterapistler ve psikolojik danışmanlar, size  problemlerinizi nasıl çözeceğiniz konusunda size öğüt verilmez. Süreç içinde sizin kendi hedeflerinize ulaşmanız, ihtiyaç duyduğunuz konularda sağlıklı karar vermeniz yada problemlerinizi çözmeniz konusunda size yardımcı olan, kendi farkındalıklarınızla ,kendi çözümlerinize ulaşmanızı sağlayan kişidir.

YANLIŞ  5: Değişim çok kolaydır ,istediğimiz anda bunu sağlarız. Gerçekde değişim   sanıldığı  gibi  her zaman kolay olmayabilir. Üzerinde zaman ve emek harcamak gereklidir. Psikolojik danışma problemlerinizi hemen çözüveren bir süreç olmadığı gibi, Psikolojik Danışman da elinde sihirli değnek olan bir kişi değildir.
YANLIŞ 6: psikolojik danışmanla yada psikoterapistle  yapacağımız görüşmeler  ileriki yaşamımızda iş hayatımızda sorun olabilir .
Oysa Psikolojik danışmanın en önemli ilkelerinden birisi gizliliktir. Psikolojik danışmaya başvuranlar hakkında veya bu kişilerin danışmanlarına anlattıkları konularla ilgili olarak onların izni olmadan hiç kimseye veya kuruma bilgi verilmez.