image071

Vajinismus cinsel ilişki sırasında şiddetli korku ,acı ve ağrı hissetme endişesi ile bayan hastaların vajen ön kısım kaslarının kuvvetle kasılmasıyla ilişkiye imkan vermemesi halidir.Bu hastaların fiziksel bir rahatsızlk ve engelleyici bir durumları bulunmamasına rağmen meydana gelen bu kasılmalar istem dışıdır. Hasta tamamen kendi kontrolü dışında kasılmaktadır.Korku ve gerginliğin sebep olduğu kasılmalar gerçekte ağrı ve acının da esas sebebidir.Bu istemsiz kasılmaları olmasa hastalar sağlıklı ve normal bir cinsel deneyim yaşayacak ve de ağrı hissetmeyecektir.İroniktir ki vajinismuslu bayan hastalar, istemsiz olarak kasılırken ve ilişkiyi başaramazken ancak bilinç altlarındaki hatalı kabulleri doğrultusunda tehlikeli olarak algıladıkları cinsel ilişkiye karşı bedeni kontrol etme ve koruma adına ilişkiyi uzaklaştırmak için bilinç dışı kasılarak vajen girişini kapatıp, engel oluşturmaktadır.

VAJİNİSMUS OLUŞMA NEDENLERİ NELERDİR ?

Fiziksel ,anatomik nedenler % 1 kadar düşük bir oranda ilişkiye mani teşkil ederken , psikolojik nedenler %99 sıklıkla sebeptir ve tedavi edilebilir özelliktedir.

Vajinismus vakalarının önemli bir kısmında hastaların yetiştiği aile ortamında ayıp ve yasakların aşırı katı olduğu, cinsellikle ilgili konuların tabu sayıldığı ve cinsel konularda yanlış bilgilenmelerin yaygın olduğu görülmektedir. Bu genç kızların evlilik yaşamının başlamasıyla birlikte cinsel sorunları da baş göstermektedir. Kız çocuklarının cinsellikten korkutularak büyütülmesi ,ilk gece korkularının fazla olması neticesi gelişen vajinismus vakalarının tedavisi , kişilik problemleri, ruhsal sorunlar ve cinsel travma geçmişi olan vakalara nisbeten daha kolay ve hızlı tedavi edilebilir görülmektedir.

image072

Psikolojik sebepler de bekaretin kaybedilmemesi korkusu hatda saplantısı,cinselliğin kötü, pis ,günah olduğu,kendini yetiştiren ebeveynlerinin güvenilir kızı olmakdan çıkma korkusu ,gebelik korkusu,doğumun acı verici olacağını düşünmek ,çevreden duyulan ürkütücü ilk gece deneyimleri parçalanma,yırtılma ,kanama,hastanelik olma,ölecekmiş gibi korku verici kaygılı beklentiler , taciz veya tecavüz gibi travmatik deneyimlere sahip olmaya kadar uzanan kaygılar ve bunların bilinçaltına atılmış acı dolu yansımaları , gibi sebeplerle cinsellikten aşırı derecede korkma ve çekinme sözkonusudur.

BİRİNCİL VE İKİNCİL SEBEPLİ VAJİNİSMUS NEDİR? 

Vajinusmus Birincil (primer) ve ikincil ( sekonder ) olarak farklı iki klinik durumda görülmektedir.
Birincil vajinismus ; evliliğin ve ilk cinsel deneyimin başlangıcıyla ortaya çıkan ve ilişkinin gerçekleştirilememesiyle kendini gösteren bir sorundur. Durumsal anksiyete sonucu istemsiz adale kasılması, seksüel uyarılmada problemler olması, vajinal kayganlıkla ilgili problemler ve cinsel isteksizlik, cinsel bilgi eksiklikleri vajinismus sebebi olarak gösterilebilir.
İkincil  Vajinismus ;enfeksiyonlar, ameliyatlar veya kimyasal maddeler gibi vajinada ağrı meydana getiren fiziksel bir sorunu takiben gelişebilidiği gibi eşler arasında ki psikolojik ve duygusal sorunlar sonucuda ortaya çıkabilmektedir.Başlangıçta normal bir ilişki gerçekleştirebilen bayan uzun süredir devam etmekte olan bir evliliğin ilerleyen evresinde ortaya çıkabilir.Genellikle eşler arsında duygusal sorunlar sevgisizlik ,sonradan gelişen cinsel istek bozukluklarına eşlik ederek veya aldatılma, ruhsal incinmeler sonucu yada menapoz başlangıcı gibi bir durumlarda da ortaya çıkabilmektedir.

VAJİNİSMUSLU BAYANA  NELER OLMAKTADIR 

Vajinismuslu hastanın ortaya çıkan kasılmalarıyla tamda korktuğunun başına geldiği bir döngü yaratılmış olur.Hasta ilişkiden korkar -kasılır –ağrı duyar ve daha fazla korkar bu döngü sürekli kendini tekrar eder. Gerçek de vajinismusu olan bayan hastaların fiziksel olarak tamamen sağlıklı olmalarına rağmen diğer bayanlardan fiziksel farklılıkları olduğu yolunda bir inanç geliştirme eğilimleri vardır. Vajinismuslu hastaların kendi vajen yapılarının diğer bayanlarınkinden dar olduğu,çok kalın bir zara sahip oldukları gibi hatalı ve subjektif algılarını eşlerinede benimsetmiş olabililer.
Vajinismuslu hastanın gerçeği nedir.

Gerçekde vajen yapısının esnek olduğu ve doğumda bebeğin başının geçmesine izin verecek derecede yaklaşık on kat esneme yeteneğine sahip olduğu vajinismuslu hastalar için anlaşılması güç gerçeklerdir.Bilinçli olarak bu bilgileri anlayıp kabul etselerde bu doğruları bilinç altına kabulettirip , hatalı algıları düzeltmek hastanın elinde değildir ,hekimden yardım almak icap etmektedir.Vajinismus sorunu olan bayanların genital muayeneye dahi izin veremediği ilişkidekine benzer şekilde kaygı yaşadığı bilinir.

VAJİNİSMUSLU BAYANLAR SORUNA NE ZAMAN ÇÖZÜM ARIYOR 

Vajinismusun bir erteleme hastalığı olduğu bilinmektedir.Çocuk sahibi olamadıklarından dolayı doktor kapısı çalan ve o zamana kadar vajinismus sorunu ile yaşamayı alışkanlık edinen çiftlerin sayısı çoktur. Yine sıklıkla görülen bir durum da vajinusmus sorunu yaşayan çiftlerin bu olumsuzluğu kabullenip hiç doktora başvurmamasıdır. Bazı çiftler bu sorunlarını çözmek yerine utanıp çekindiklerinden veya kendiliğinden düzeleceğini umarak hekime başvurmayı ertelerler. Bu bekleme ve çare arama süreci çift den çifte değişmekle birlikte aylar dan uzun yıllara kadar ötelenebilmektedir.Çiftler ailelerinin niçin bebek sahibi olmadıkları konusundaki sorgulamaları ve ısrarları neticesinde mecbur kalarak yaşadıkları durumu aileleriyle paylaşmaktadırlar. Çevreleri tarafından infertilite (kısırlık ) sorunu olduğu sanılan çiftlerin arasında vajinismus vakalarının da yer alması konunun vahameti açısından iyi bir göstergedir. Hasta ve eşi bu sorunla savaşarak aylarını hatda yıllarını harcamaktadır. İlk evlilik tarihi üzerinden yıllar geçtiği halde ilk ilişkiyi gerçekleştirmeyi başaramamış çiftlerde boşanma gerçekleşmediyse ,çocuk sahibi olmak için geciktiklerine kanaat etdikleri dönemde hekime baş vurmaktadırlar.Evliliğin yedinci hatda onuncu yılında hala her şeyin yoluna girmesini bekleyen çiftlerin sayısı hiç de az değildir.Aynı şekilde zamanla ümidini kaybeden ve boşanmanın eşiğine gelen çiftlerde nihayet doktor kapısı çalmaktadır.

VAJİNİSMUS HANIMLARIN EVLİLİKLERİNDE ÇÖZÜMÜN YILLARCA ERTELENEREK KALMASI NEDENLERİ NELERDİR ?

Genelde eşler arasında duygusal bağların iyi olması cinsel yaşamla ilgili beklentinin düşük olması ve eşin sevgisi ,anlayışı ile vajinismuslu hastalar tedavilerini ötelemeleri bu hastalığın kaderi gibi gözükmektedir.Vajinismusu olan bayan hastaların çoğunlukla orgazm sorunları yoktur.Bu da bayanın kendine göre cinsel yaşamını tatminkar bulmasını sağlayabilir.

VAJİNİSMUSLU BAYANLARDA  ÇÖZÜMÜNÜN ERTELENMESİNDE EŞLE İLGİLİ SORUNLAR NELER OLABİLİR ? 

Vajinismuslu hastaların eşlerinde de ereksiyon problemleri, erken boşalma sorunu , yoğun performans anksiyetesi,ilişki hususunda deneyimsizlik sıklıkla rastlanmaktadır .Cinsel terapi vakalarında özellikle vaginismusu olan bayan hastaların eşleriyle birlikte tedaviye alınması gerekmektedir. Diğer taraftan tedaviye baş vurmada vajinismuslu bayanın daha hevesli oluduğu durumda eşlerinin sorunu pek de önemsemiyor gözükmesi ve tedaviyi ötelemesi ,eşiyle gelmemesi yada tedaviye başlandığı durumda hekimin tavsiye etdiği eşle birlikte yapılacak ödevlere katılımının düşük olması , yine çözüme yaklaşıldığı evrelerde geri çekilerek bayana yeterli desteği vermemesi erkeklerin de kendileriyle ilgili sorunları ve cinsel ilişkiyle ilgili kaygılarının mevcut olduğu gerçeğiyle yüz yüze bırakıyor. Bu sıklıkla görülebilecek bir durum olup erkeğin cinsel problemleri evlilik öncesi de mevcut olsa sonradan vajinismuslu eşin problemi ne ikincil olarak da gelişmiş olsa bu aşamada fark etmeyecektir Yapılması gereken sorunun çözümünden başka bir şey değildir. Eşin de ihtiyacı olan destek ve yardımı alması ve çözümün her iki partner içinde gelişmesi tedavinin sağlıklı ve aile bazında gerçekleşmesini sağlar.

VAJİNİSMUS BAYANLARDA TEDAVİYE GETİREN ETMENLER NELERDİR ?

Eşlerin başlangıçtaki hoş görülü ve tahammüllü tavırları giderek artık anlamama ,öfkelenme haline dönüşebilmektedir.Eşin zorlayıcı tavırları , eşini aldatma ve aile kurumunun tehlikeye düşmesi söz konusu olabilmektedir. Zaman içersinde fiziksel gerekcesi olmasada eşlerdede cinsel fonksiyon bozuklukları baş göstermeye başlayabilir..Bir kısım vajinismusu olan bayan hasta eşinin zoruyla hekime getirilirken , aile büyükleri ve çevrenin baskısı ,çocuk isteği ,eşi ve evliliği kaybetme korkusu esas iteleyici faktörler olmaktadır.

 

VAJİNİSMUSUN ÇÖZÜMÜNDE  YAKLAŞIMLAR 

Vajinismuslu vakanın ne zaman doktora baş vurması gerekir ?
Burada akla gelebilecek en temel soru da çiftlerin ilişkiye giremediği durumda ne zaman doktora başvurması gerektiğidir. Uzmanların önerisi, en azından 1 hafta kadar bekleyip, sorunu kendi başlarına çözemezlerse profesyonel yardım almalarıdır.Yeni evli vajinismuslu çift genelde bu sorunlarını gizli tutarak kendi içinde halletmeye çalışmaktadır.İlk girişimdeki başarısızlıktan sonra her çift genellikle sorunun geçici olduğunu ve çözüleceğini düşünmektedir. Daha sonraki girişimlerde de ilişki gerçekleşmeyince bayanda sıkıntı, gerginlik, bayanlığında eksiklik olduğu düşüncesi ortaya çıkmaya başlamakta ve sorunun psikolojik kaynağına yeni boyutlar eklenmektedir. Erkek ise eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlamaktadır.

VAJİNİSMUS LU HANIMLARDA  ORGANİK SEBEPLERE YAKLAŞIM

Vajinismus vakalarının tedavisinde , organik rahatsızlıklar öncelikle incelenip elenmeli ve hastaların bayan hastalıkları yönünden problemi olmadığı ve gene anatomik yapısal bir probleme sahip olup olmadığı netleştirilmelidir.Şayet bayan genital sistemine ait bir patoloji varsa cinsel ilişki sırasında ağrı ,acı oluşturabileceğinden öncelikle fiziksel şikayetler ele alınarak tadavisi sağlanmalıdır.Organik rahatsızlığı olmadığı kesinleşen vakalarda psikolojik etmenler irdelenmeye başlanır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE CİNSEL KONULARDA BİLİGİLENDİRME NASIL YAPILIR

Vajinismus hastalarının ve eşlerinin özellikle kırsal kesimde yaşayan çiftlerin cinsel bilgilerinin çok az olduğu , iç ve dış genital organların konumları dahil fonksiyonları hakkında , doğru anatomik ,fizyolojik bilgilere sahip olmadıkları dikkat çekmektedir.Tedavi planlandıktan sonra çiftlerin özellikle bu hususlarda bilgilendirilmesi esasdır. Vajinismuslu hastaların önemli bir kısmında eşlerinin de cinsellik konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadığı görülmektedir. Eksik bilgilenme sorun yaratdığı gibi yanlış bilgiler de hatalı bilişsel şemalara neden olur.

VAJİNİSMUS UN ORTADAN KALDIRILMASINDA PSİKOLOJİK ETMENLERE YAKLAŞIM NASIL OLMALIDIR

Sonuçta zihin (bilinçli ve bilinç dışı zihin )ve beden bir bütündür ,zihinde acı korku ve kaygı yayan ve vajinismusa sebep olan düşünceler ve tamamıyla olumsuz olan duygularla ( bilinç altında cinselliğin günah ,kötü ,pis ve değersizleştirici bir şey olduğu gibi ) kişinin cinsel deneyiminin sağlıklı ve normal bir olay olarak algılaması mümkün gözükmemektedir.Tedavide bilinç dışına atılmış bu hatalı duygu –düşünce kalıplarının yeniden yapılandırılması gerekmektedir.Vajinismus probleminin kaynağı zihinde olduğu gibi çözümünün de zihinde (bilinçli ve bilinçdışı zihin )olduğunun anlaşılması önemlidir.Zihne yön veren ve düşüncelerinizi biçimlendiren zihin gerisindeki (bilinç dışı ) hatalı kabullerin ortadan kaldırıp sağlıklı ve doğal cinsellik algısı yerleştirmek gerekmektedir. Bu yeni ,sağlıklı kabullerin tıbbi hipnoz metodlarıyla bilinçaltına yerleştirilmesi mümkündür.

Ayrıca hatalı bilişsel kalıpların doğru bilgilerle düzeltilmesi ve bunların hasta tarafından içselleştirilerek vajinismus daki patolojik bedensel tepkilerin sağlıklı davranışlara dönüştürülmesi ,aşamalı davranışçı metodlarla sağlanır.Hastaların psikolojilerinin de desteklenmesi yararlıdır.Eşin desteği ve tedavide katılımcılığı ise mutlaka olmalıdır. Vajinismuslu bayanın da ,eşininde bu sorunun ortak ve çifte ait bir sorun olarak benimsemesi önemlidir.Eşlerden birinin diğerini suçlaması hoşgörüsüz davranması ,çözümü büsbütün güçleştirecektir.Çiftlerin vajinismus gelişme sebebi ne olursa eşlerin birlikte istekli ve katılımcı olduğu bir tedavi mutlaka başarı ile sonuçlanacaktır.

 

VAJİNİSMUS ÇÖZÜMÜNDE HATALI VE YARARSIZ YAKLAŞIMLAR 

Son yıllarda uygulanmaya başlayan vajene botox enjeksiyonu ,anestezi altında bayan doğum kliniklerinde zarın cerrahi işlemle açılması yolunda hastalardan gelen talepler , gene çok yanlış olarak anestezi altında bayana eşle ilişki kurdurtulması ileriye doğru hiçbir yarar sağlamayan hatalı yaklaşımlar olarak açıklanmaktadır.Bu tür girişimler yapıldığında dahi hastanın korku ve endişesi en son bilincinin takılı kaldığı noktada aynen devam etmektedir ve psikolojik açıdan daha da travmatize edici olmaktadır. Antidepresanlar,sedatize edici ilaçlar ,kas gevşeticiler da aynı şekilde konunun çözümünü sağlamayacaktır.