image068

Kadınların yaklaşık yarısının cinsel ilişki  sırasında orgazma ulaşamadıkları ifade edilmektedir.

Kadınlarda orgazm bozukluğu , cinsel isteksizlikten sonra en sık görülen kadın cinsel işlev bozukluğu  olduğu şeklindedir bilgilerimiz…

Bazı kadınlar ise orgazma ulaşamadıklarından şikayetçi değillerdir ve durumlarını kabul etmişlerdir. Kadınların birçoğu ise ilişki sırasında doyum sağlamak için orgazmın gerekli olmadığına inanmışlardır.cinsel yaşamının tüm dönemlerinde bu sorun mevcutsa  genel bir durum söz konusudur. Bu kadınlar gerçek anlamda  hayatlarının hiçbir döneminde  orgazm yaşamadıklarını bildirmektedirler.  Bu   grupda yer alan bayanlar aşırı zevk,haz alma durumu yaşamamışlardır.

Genel olarak mastürbasyon yapmayı deneyimlenemişlerdir ve yine cinsellik ve orgazm hakkında  bir çok  araştırma ve bilgiye sahip olabilecekleri gibi  yaş grubu yüksek olan ve daha katı kültürel kodlarda yetişmiş olanlar  bu durumlar hakkında  çok dahaaz bilgiye sahip olabilir.Belki daha da önemlisi  muhtemelen  bu konuda herhangi biriylede konuşmamışlardır bu güne kadar.ve beklide bu soruna sahip kadınlar için bu son derece gizli ve sıkıntılı bir sorundur.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki  kadınlarda orgazm sorunun  %24 cıvarında görülmektedir ancak ülkemizde bu oranın çok daha yüksek seviyelerde olduğu yönünde veriler fazladır. Sıklığına baktığımızda   neredeyse her 4 kadından bir yada iki sinde  orgazm sorunu olduğunu söyleyebiliriz.

Orgazm sorunu olan kadınların önemli çokluğunun  eğitim  seviyesi çok yüksek olmayan , ekonomik sorun yaşayan , aile içi ve kişilerarası ilişkilerinde mutsuz, genel sağlık problemi olan, 40 yaşından genç, çoğunluğu  boşanmış  kadınlardır dan oluşan popülasyonda yer aldığı yurt dışı kaynaklı arştırmalarda elde edilen bilgilerdendir.ancak ülkemiz için farklılıklar olabileceği de açıktır.

Orgazm bozukluğunun nedenleriyle ilişkili yorumların çoğu geneldir ve alttiplerle ilişkilendirilememektedir. Orgazm olamamanın en sık nedeni, kadının fiziksel olarak yeterince uyarılmamış olmasıdır. Kadınların çoğunda direk klitoris üzerine uyarım olmadan orgazm olmaz ve yalnızca koit ile kadının orgazm olmasını beklemek yanlıştır. Bu nedenle sorunun çözümü için  önce,  kadının kendi bedenini tanıyarak nasıl bir uyarımla orgazm olduğunu keşfetmesi gerekir. Daha sonra da eşinin eline rehberlik ederek onu nasıl uyarması gerektiğini göstermelidir

 

ORGAZM OLMAYI ZORLAŞTIRAN PSİKOSOSYAL FAKTÖRLER

1- çiftlerin özellikle erkek partnerin ilişkide   orgazm olmaya odaklanması.
2-Kontrolü kaybetme korkusu kişinin kendini sürekli zihinde tutmaya endekslenmesi.
3-Bedensel olarak kendinden memnun olmamak orgazmı engelleyebilir.Vücuduna çıplak olarak bakmaktan, kendine dokunmaktan çekinen,eşine de  izin vermeyen kadının orgazm olması pek mümkün değildir.
4-Cinsel anlamda baskıcı bir ortamda yetişmek, aşırı dindar-ahlakçı olmak da cinsellikten haz almayı utanılacak bir şey olarak algılamaya yol açar ve orgazm olmayı imkansızlaştırır.
5-Çiftlerin   cinsellik yaşadıkları sırada  bir yandan  telefon veya kapı çalması, çocuk ağlaması, başkaları tarafından sesinizin duyulması ,evde yaşça büyük çocuklarından yada ailenin yaşlıları birlikte yaşıyorsa onlardan çekinme gibi kaygılar söz konusu olabilir.
6-Eşler arasında  yaşanan çatışmalar orgazmı önlerken ,orgazm yaşayabilen kadınların önemli çoğunluğunun  mutlu evlilikleri olduğu şeklinde araştırmalar mevcuttur.
7-Çiftlerin   cinsel yaşamın başarısı için gerekli olan sevişme tekniklerinde ve cinsel bilgilerde ki  yetersizliği sorun olmaktadır. Eşlerin birbirlerini nasıl uyaracaklarını bilmediği de yapılan araştırma sonuçları arasında yer almaktadır..