Gençlik Çağı Sorunları Nelerdir ?

image148

Gençlik çağında başlayan psikososyal  değişkenlik gösterir.ergenlik çağı kişilik ve kendilik problemlerinin görülmeye ve netleşmeye başladığı ve gencin yaşam alanlarına ve ilişkilerine yansıdığı dönemdir.
Biliyoruz ki ergenlik dönemindeki gençlerin gelişiminde bireysel farklılıklar görülebilir. Bazen bir gencin bedensel gelişimi, zihinsel ve ruhsal gelişiminden küçükmüş gibi gözükmesine neden olabilir.. Bu durum, aile içinde  ya da  gencin  arkadaş ortamında  , gençe küçük bir çocuk gibi davranılmasına neden olabilir ve bu genç için moral bozucu bir faktör teşkileder doğal olarak ve genç  de kendisini, yaşıtlarının arasında dışlanmış hissedebilir.

Bedensel olarak erken gelişen gençlerden ise tersine  çok şey beklenir. Örneğin, henüz hazır olmadan,  fazla şeyler beklenebilir. Henüz yeterince olgunlaşmadıkları için yetişkinlerin beklentilerine yanıt veremeyebilirler; çünkü henüz gelişimleri süren ancak henüz tamamlanmamıştır.
Bazen beden gelişimi ile gencin hareket yeteneğindeki olgunlaşma eş zamanlı olmayabilir. Uzun boyu nedeniyle basketbol oynayan bir gencin hareketlerinde beceri eksikliği ve sakarlıklar görülebilir. Zihinsel yetenekleri ile sınıfın en başarılı öğrencilerinden olan bir öğrenci, ruhsal olgunlaşması açısından ve davranışları yönünden hâlâ çocukluk su olabilir..Büyüme ve gelişmedeki farlılıklar her çocuğu ve genci  şahsına  münhasır yani kendine özgü  yapar.tüm gençler gelişim hızları ve kişisel özellikleri ,yetenekleri ne olursa olsun çok özel ve biriciktir. Ailelerinin ,sevdikleri ve kendilerini sevenler ve arkadaşları ve öğretmenleri için özeldirler…

Sağlıklı bir kişilik gelişimi, olumlu olduğu kadar olumsuz yönlerinizi de bilerek, bunlarla baş etmeye çalışmanızla başlayacaktır.her genç farklı konularda spor ,müzik gibi farklı alanlarda kendini gösterdiği ,özel yetenekleri olan ,matematik yada fen veya dil –edebiyat konusunda yetenekli ve öne çıkmış olduğu farklı nitelikler taşır..
Ergenlik döneminde, gelişmeniz açısından  birbirinden farklılıklar olması gençleri  kaygılandırabilir ancak bunun yersiz olduğunu zamanla anlar genç.ama önemli olan üzülmeden keyifle bu dönemleri aşabilmektir.
Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu ergenlik döneminde beslenmeye elden geldiğince dikkat etmek, spor yapmak ve gerektiği kadar da dinlenmek,hobilerle ilgilenmek gencin  değişimi ve gelişimini  olumlu yönde etkileyecektir şüphesiz.
unutmamalı ki çevreniz deki tüm erişkinler sizin yaşadığınız yaş dönemlerinden geçerek bu güne gelmiştir yani hiçbir sorun aşılmaz değildir.aile ile yakın olmak , aile ,ana baba kardeş desteği sevgi bağları ,dostluk dayanışma sevgi ve yakınlığa inanç çok ama çok önemlidir.. sorunlar paylaştıkca küçülür.genç için içinden çıklımaz problemler ,dünyasını karartabilecek duygusal sorunlar aslında sadece o an için onun gözünde böylesi büyümektedir ,deneyimli ve sevgi dolu ilişkiler ve sıcak ve güven verici desteklerle aşılmayacak hiçbir şey yoktur.

Yakın arkadaş ilişkileriniz olsun ama aile bağlarınızı da sıkı tutun  diyoruz  sevildiğinizi bilin .sizler önemli ve değerlisiniz.