ÇOCUKLARDA OKUL FOBİSİ NEDİR? 

image131

Çocuğun okula gitmek istememesi durumudur. Çocuk çoğu kez bilinçsiz olarak karın ağrısı ,baş ağrısı, diş ağrısı  gibi fiziksel bir sorun geliştirerek okula gitmek istemez.. Genellikle okula gidiş zamanı yaklaştığında mesela sabah kalktığında ortaya çıkar. Çocuk her gün normal olarak okuluna devam ederken hiç beklenmedik bu durum ana babayı da kaygılandırır. Bu rahatsızlar tamamen psikosomatiktir dediğimiz duygusal kökenli bilinç dışı gelişen fiziksel semptomlar olup çocuğunuzun bilinçli yaptığı şeyler değildir. Bu nedenle  çocuğu suçlamak yada ona kızmak yersizdir.

image132

Anne ve  baba tarafından çocuğun okula gönderilmemesine karar verildiğinde çocuğun fiziksel şikayeti ;karın ağrısı yada baş ağrısı bir anda düzelir..ancak ertesi gün okul vakti geldiğinde şikayetlerin yeniden ortaya çıkması durumu düşündürücüdür.Ebeveynlerde  çocuğu okula tekrardan göndermeme kararı almak da doğal olarak sıkıntı duyarlar zira çocuğun eğitim geri kalmak da  ve ders başarısı düşmektedir…  ilk öğretim yıllarına ani ortaya çıkan okul fobisi  fazla yerleşik hal almadan birkaç ay içinde bir uzman yardımıyle çözümlenebilir..bu aşamada çocuklar okula gitmese bile evde ödevlerini yapmada sıkıntı yaratmazlar..lise çağlarında ise durum biraz daha farklıdır zira genelde başka kişilik sorunlarına yada genel olarak çevreyle ve ötekilerle olan ilşkilerindeki sıkıntıların bir uzantısı gibidir okul fobisi ve de ilk öğretim çağlarında okul fobisi olan bir ergen ise söz konusu olan biraz daha kronikleşmiş bir durum söz konusu olur..psikoterapi ve destekleyici yaklaşımlardan yardım almak için uzmana başvurmak çok gereklidir..zira okul başarısızlığı ve akademik gelecek açısından son derece zararlı ve örseleyeci sonuçlar beklemektedir genci ve ailesini..                                                
                                                       
OKUL FOBİSİNİN NEDENLERİ 

image134

Çocuğun öğretmenini benimsemesi çok önemlidir.Anaokulu yada kreşe gitmemiş evde bakılmış çocuklarda fazladır. ilk öğretim çağına ulaşana dek aile içinde kalmış, pek sosyal ortamlara girmemıştır.. yapısı biraz bağımlı , utangaç,içe kapanık ve  kendine güveni yeterli olmayan çocuklarda sıktır. Öğretmenin hafif sert tutumu bile çocuğu okuldan alıkoyar.Ailesi tarafından yeterli güven duygusuverilmemesi ,kendine yetebildiğini kanıtlayacak yaşına uygun sorumluluk almamış ,bebeksi büyütülen çocuk , ilköğretim çağına geldiğinde sorun yaşar.Diğer yandan çocuğun evde geride kendinden küçük ve annesinin bakım ve sevgisini alan bir kardeşinin bulunması ve çocuğun duyduğu kıskançlık nedeniyle okula gitmek istemez.okula başlayarak yeni bir sosyal çevreye giren çocuk arkadaş uyumu gösteremez yada arkadaşlarca rencide edilirse bu da çocuğu okuldan soğutabilir. Aile içi şiddet ,ana- baba terki yaşanan evler de de çocuk evden gitmek istemez..

Sorunun çözümünde öncelikle öğretmen yardımı alıp çocuğun okuldaki durumu netleştirilir ve öğretmen desteği aile ile işbirliği önem kazanır ileri yardım için bir uzmana zaman kaybetmeden başvurulması gerekir.