te
 Sizde her insan gibi; yaşamınızın gidişinde  bazen zor günler geçirebilirisiniz. Bu dönemlerde bütün ihtiyacımız iyi bir arkadaşın bizi dinlemesi, anlaması ve yanımızda olup destek vermesi olabilir. Fakat sorunlarımız daha ciddi bir problemden kaynaklandığında arkadaşımızın bizi  dinlemesi yeterli gelmez ve arkadaşlarımımızın  yargısızca dinleyebilmesi imkansız hale gelebilir. En iyi arkadaşımız bile bu sorunlar karşısında bizi neşelendirmeye   çabalar  yada aynı sorunu tekrar tekrar konuşmamızdan rahatsızlık duymaya başlayabilir. Bir Uzmanla görüşmeniz size; duygu ve düşüncelerinizden dolayı yargılanmadan güvenli bir ortam içinde problemlerinizi incelemenize imkan sağlar.  sizin veya çocuğunuzun bilinç altınızda yatan sorunlara inebilir ve yaşadığınız bu problemleri neden yaşadığınızı, nasıl değiştirebileceğinizi söyleyebilir ve aşmanız gereken süreçleri geçirmenize destek olur. Oysa arkadaşlarımızın elinden gelen en iyi  şey  olumlu dileklerle  yaklaşmak ve  bir probleminiz olduğunu unutmanızı ve geçici olarak kendinizi iyi hissetmenize yardım edebimek olacaktır. Arkadaşlarımız ,dostlarımız  değerlidir ancak çok büyük iyi niyetlede olsa yapacakları yardım sınırlıdır ister istemez. Bireylerin kendi içinde kişilik çatışmaları  olabilir ve yaşantılarının getirdiği güçlük dönemlerinde  kişiler arası  alanda  sorunlar yaşayabilirler.

Erişkinlik döneminde  aile içinde eşleriyle, çocuklarıyla iş yaşamında kariyer elde etme  mücadelesinde sıkıntılı periyotlara tahammül gösteremeyebilirler. Evlilik öncesi özel ilişkiler alanında partnerleriyle  ilişkilerinde sorunlar yaşayabilirler .İçinden çıkılmaz  algıladıkları  problemler  karşısında bunalmış ve köşeye sıkışmış hissediyor olabilirler. Ergenlik çağına ait dönemsel sıkıntılar ,okul başarısı , aile ilişkileri  yada  arkadaşlarıyla uyum sorunları yaşayan okul çağı çocuklardan ergenlere ,ilk gençlik dönemi sorunlarından , okulların bitirilip askerlik ,ilk işe başlama dönemi ,master ,doktora gibi akademik çabalar  kişisel güçlük yaşantıları getirebilir.

Kariyer elde etme mücadeleleri ve nihayetinde özel ilişkiler ve partner seçiminde  evliliğe yönelik  deneyimler , kişisel uyum ve olgun sevgi, değer bulma ve ilişki  arayışları ve  cinsel uyum beklentilerinin  öne çıktığı dönemdir. Evlilik ve kariyer beklentilerinin  iş ve eş seçimi ile netleştirilmeye çalışıldığı dönemleri  takiben  planlanan yada ani alınan  evlilik  kararları ile  gerçekleşen izdivaçlar

,aile kurulması ve çocukların doğumu hayatın açılan yeni bir sayfası ve bu döneme ait yeni beklentiler ortaya çıkmaktadır.hayatın her dönemi kendine ait bir çok sorun ve sıkıntıyıda birlikte getirmektedir ki  bu doğal bir süreçtir. Önemli olan bu dönemlerin en sağlıklı ve başarılı ,verimli ve de en mühimi zarar görmeden ve incinmeden aşılmasıdır…bu aşamalarda  sıkıntı olduğu durumda  profesyonel yardım almak dan çekinilmemesi gerekir. Bu hiçbir zaman genel bir yetersizlik ve başarısızlık ifadesi değildir , yardım taleb edebilmek aksine iç görüsü olmayı ve kendi  hayatını   ve geleceğini  değerlendirip ,olanları görebilecek ve olması gerekip de olmayanları algılayabilecek belli bir akıl ,görüş ve kapasite icab ettirir. Benim veya bizim ailemizin desteğe v e danışmanlığa ihtiyacı var  bunun için baş vurduk ,bize nasıl yardımcı olabilirsiniz cümlesi beklide yaşamınızda en büyük değişimlerin  kapısının aralandığı  müthiş bir karar ve başlangıç olacaktır.

Uzm.Psk.Dnş.Dr.Derya Eskin