ÇİFTLERDE ALDATMA VE SONRASINDA YAŞANANLAR

al1

‘’Aldatanın öncelikle kendini aldattığı söylenir, doğrudur da  çünkü  dürüst  davranıp  eşine durumu açıklayarak  ayrılmak  ve yeni bir hayata yönelmek yerine  aldatma yoluna gidilmesi  diğer eş tarafından asla istenmeyecek son derece incitici bir durumdur …buna rağmen sıkca yaşanan bir durum olduğuna bakılırsa bu durumun eşler yada partnerler açısından psikolojik

ve sosyal ,toplumsal nedenleri olduğu anlaşılmaktadır..

Ülkemiz de evlilik kurumu değer verilen bir müessesedir  ancak evlilikler de de birliktelik süren çiftlerin ilşkilerin de de zaman zaman ilişkinin kopma raddesine geldiği  anlaşılmaktadır.

Aldatma denilince anlaşılan toplumumuz için genel olarak kadınlar  da kalpte sevginin bitişi duygusal boşluk,sevgisiz ve yalnız hissetme ,cinsel açıdan yeterince beğenilme me istenmeme duygusu yada eşi için bunları hissetme söz konusudur.

Kadın için aldatmaya uzana yol beyinde hayallerle  başlayan bir kopuş süreci olup ardından başka yaşantılara,ilgi ve sevgi görmeye  duyulan özlem arayış getirmektedir.kadınlar genel olarak birden boşanmış ve yalnız kalmış duruma düşmemek için yeni bir partner arayışına girmektedir .

Erkekler için ise durum biraz  farklı olup aldatma süreci duygusal alt yapı gerektirmeden  direk fiziksel temasla gerçekleşebileceği gibi daha az sıklıkta olmak üzere duygusal başlangıcı olan fiziksel temasa giden süreçlerde olabilir.

Ayrıca erkekler içinde bulundukları evliliği ve düzeni bozmadan dışarıda heyecan veren yeni  yaşantılarda sürdürmeyi yeğlerken duyguları tükenen kadın evlilikten fiili olarak da koparak sevip sevileceği başka bir yaşantıya gitmeyi  özlem duymakta  ve içinde bulunduğu evliliği bitirmek istemektedir tabii maddi özgürlüğe sahip ise ..öte yandan kadın içinde duygusallık içermeyen fiziksel temasa dayalı aldatmalar daha az oranda da olsa  söz konusu olmaktadı elbette ..

ALDATMA GELİYORUM DERMİ ?

Evet aslında fark edebilirseniz, eşinizin size karşı olan ilgisinde ki azalmayı hissedilebilirseniz belki de ilşkinizde yapacağınız iyileştirmeler ,ilgi ve sevgi göstermek eve aileye ,çocuklara ait maddi manevi  sorunları bir yana bırakıp sizinde bir çift olduğunuz ,özeliniz ,ihtiyaçlarınız olduğu gerçeğini hatırlayarak erkek yada kadın olsun çiftin ilişkiyi kurtarma kararı alması eşini ,partnerini kaybetmek istememesi gerçektende aldatma  olayı olmadan önüne geçebilir..

Çocuklar ,yaşam sorunları ,iş problemleri eşlerin birbirine ilgisini düşürmş olabilir ve eşin dışarıda ilgi ve sevgi arayışına girmesine neden olabilir..

Yada henüz ortada bir şey yokken zan da bulunup ‘eşim bana karşı ilgisini kaybetdi, beni aldatıyor’ diye düşünebilirsiniz bu gerçek olabilir de  olmayada bilir neticede. Ancak bunu doğrulayacak delillerin peşine düşerken çok dan bunalımlara da yelken açmamaya özen göstermelisiniz…   Bu konuda emin olmadan karar vermek yanlıştır .

Zira  aldatma ciddi bir suçlamadır ve  sağlam kanıtlar ister bir ayrılık  ve bir yuvanın dağılmas,ı çocukların mutsuzluğu ve aile düzeninin kaybını beraberinde getirebilir.. duygusal hassasiyetler yada vesveseler bizim kılavuzumuz olmamalıdır , burada gerçeklere ihtiyaç vardır. şayet  aldatma kesin ise yapacak bir şey yoktur.

Gerçeği sakin ve olgun bir şekilde karşılamak zorundayız demektir..sonra dingin  ve soğukkanlı bir şekilde oturup düşünülmelidir.panik ihtiyacımız olan son şeydir.. Aldatılan kişi mağdur pozisyondadır ve hakkaniyet açısından alacaklıdır netice de .. ve doğal olarak  kendini haksızlığa uğramış hisseder ama yinede eşini suçlarken sonraki adımlarını da hesaplayıp ölçülü ve kontrollü davranmak ve saygı sınırlarını korumak gerekir..

Sizin de hatalarınız olmuş dur yada olmamıştır artık konu bu değildir malum ki olan olmuş gerçek değiştirilemez ama tam üzerinde durduğunuz nokta olayların yorumları  ve sonuçları ve sizin üzeriniz de yarattığı etkilerin  değişir  olduğudur.

Aldatılmanın yarattığı travmanın tamiri, sürecin sağlıklı atlatılabilmesi ve zorlukların ve kendi ruh sağlığınızın  kontrol edilebilmesi ,hasarın ve zararın en aza indirgenebilmesi aşamasıdır..elbetde bu kadar mantıklı olmanız sizden mutlak beklenen olamaz özellikle duygusal anlamda hala süren paylaşımların olduğu canlı  bir ilişki ise acı ve kayıp daha yaralayıcı olacaktır..ama ne yapacağınıza karar veremiyor ,şaşkına dönmüş şok halinde iseniz sakinleşince düşünebilecek hale gelesiye kadar sonradan pişman olabileceğiniz bir şey yapmamaya ve karar almamaya çalışmalısınız..

Sonuç da kendinizin ve varsa  evlatlarınızın duygusal anlamda maddi yada manevi boyutlarda menfaatlerini koruyabilmek sizin görevinizdir.Tüm üzüntünüze yada incinmişliğinize karşın bunları da hesap etmek ve sakinleşmeye çalışmak kolay değildir elbetde ama imkansızda değil..insanın her şeye dayandığını başıma bu da mı gelecekmiş dedikten az zaman sonra fark edeceksiniz

Korkmayın..sizi yıkmayan keder güçlendirecektir …mahkemeye gitmek için de eşinizi affedebilmek içinde güçlü ,sağlam ve aklınız başınızda sağlıklı düşünebilir durumda olmalısınız…

Başınıza gelen aldatılma karşısında geliştireceğiniz tavır  maddi ve sosyal koşulları elersek sizin  kişilik yapınız , psikolojik durumunuz ,ego kapasiteleriniz , öz güveniniz ,öz saygınızla direk ilintilidir ve de   kararınızı kökten etkileyicek psikolojik süreçleri  de tetikleyecektir..

Uzm.Psk.Dnş.Dr.Derya Eskin